Czym jest Granit?
Czym jest granit?
Granit jest skałą magmową, czyli jak sama nazwa wskazuje, powstaje z magmy w głębokich warstwach ziemi. Magma stygnie tam powoli w wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury. W ten sposób tworzą się skały głębinowe w postaci granitu. Długi proces tworzenia się tych skał powoduje, że mają one budowę jawnokrystaliczną. Dla porównania, skały powstające w wyniku wydostania się magmy na powierzchnię i jej szybkiego zastygnięcia mają budowę skrytokrystaliczną. Zatem swój wygląd granit zawdzięcza właśnie powolnemu krystalizowaniu się poszczególnych minerałów.
Skład granitu
Granit nie składa się z jednego minerału. Podstawowym budulcem granitu jest m.in. kwarc. W zależności od rodzaju granitu zawiera on od 20 do 60% tego minerału w swoim składzie. Kolejnym składnikiem są skalenie, które mogą stanowi nawet 80% granitu. O charakterze skały decyduje ilość krzemionki zawarta w magmie, z której powstała skała. Granit z uwagi na zawartą ilość krzemionki jest skałą magmową głębinową kwaśną
Jak wygląda granit? Kolory granitu
Wygląd granitu jest dosyć charakterystyczny i w stosunku np. do marmuru mniej zróżnicowany. Ma on chropowatą powierzchnię, a wszystkie kryształy są widoczne w skale. W zależności od rodzaju granitu, z jakim ma się do czynienia może mieć on strukturę grubo-, średnio- lub drobnokrystaliczną. Granity mają różne kolory, które często uwarunkowane są składem chemicznym magmy, z której powstały. Najczęściej spotykane są granity w odcieniach szarości. Niektóre z nich mają ciemną barwę, która może przypominać nawet czerń. Inne spotykane odcienie granitu to róż, przełamana biel, zieleń oraz błękit. Zobacz jak wyglądają poszczególne odmiany odwiedzając naszą galerie granitu: Rodzaje Granitu
Warto wiedzieć, że granit nigdy nie ma jednolitej kolorystyki, często granity mogą łączyć w sobie np. barwę szarą z odcieniami innych barw.
Występowanie i wydobywanie granitu
W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce. Masywy dolnośląskie, to: masyw karkonoski, masyw strzegomski, masyw strzeliński, masyw kłodzko-złotostocki, masyw kudowski, masyw Żulowej.
W Polsce obecnie granity eksploatowane są z masywów: karkonoskiego, strzelińskiego i strzegomskiego (Strzegom-Sobótka), natomiast w przeszłości wszystkie granity były wydobywane w niewielkich kamieniołomach.. Granit jest powszechnie występującym surowcem, bo można go znaleźć praktycznie na każdym kontynencie. Jest najczęściej występującą skałą w skorupie ziemskiej. Z uwagi na szerokie występowanie granitu jest on dostępny w dobrej cenie, pomimo swoich wyjątkowych właściwości. Granit wydobywany jest w kopalniach, za pomocą specjalistycznych maszyn, które najpierw odkrywają złoża, a następnie oddzielają od siebie kolejne złoża tego surowca.
Granit właściwości
Właściwości granitu są cenione przez tysiące ludzi na całym świecie. Granit występuje w wielu ciekawych barwach praktycznie na każdym kontynencie. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy tego kamienia naturalnego:
- odporny na działania atmosferyczne
- twardy
- długotrwały
- odporny na zarysowania
- mrozoodporny
- duża wytrzymałość na ściskanie
- wytrzymałość na wysokie temperatury – powyżej 1000 C
- odporny na wilgoć
- niskie koszty utrzymania
- łatwa pielęgnacja
- niepalny
- 100% naturalny
Zastosowanie granitu
Powszechnie stosuje się go w budownictwie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Doskonale nadaje się do wykończenia wnętrz, szczególnie podłóg, filarów, blatów kuchennych i parapetów. Używa się go do licowania ścian wewnątrz budynków oraz przy wykończeniach elewacji.
Jest także świetnym materiałem na schody. Ten kamień naturalny cieszy się ogromną popularnością w branży kamieniarskiej. Jest używany do produkcji nagrobków oraz galanterii kamiennej. Tak wykonane Wyroby są trwałe na warunki atmosferyczne i świetnie prezentują się na zewnątrz. Znajduje szerokie zastosowanie także w ogrodzie – jako daszek ogrodzeniowy, do budowy różnego rodzaju rzeźb. Granitu używa się także w przestrzeniach publicznych, jako materiał przemysłowy – na dworcach, lotniskach, centrach użyteczności publicznej, do budowy chodników (kostka granitowa).