Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne podobne technologie, aby nasz serwis lepiej spełniał Twoje oczekiwania doświadczenia podczas robienia zakupów oraz do celów statystycznych i marketingowych.. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.

zamknij
Czym jest Granit?

Czym jest Granit?

Czym jest granit?

Granit jest skałą magmową, czyli jak sama nazwa wskazuje, powstaje z magmy w głębokich warstwach ziemi. Magma stygnie tam powoli w wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury. W ten sposób tworzą się skały głębinowe w postaci granitu. Długi proces tworzenia się tych skał powoduje, że mają one budowę jawnokrystaliczną. Dla porównania, skały powstające w wyniku wydostania się magmy na powierzchnię i jej szybkiego zastygnięcia mają budowę skrytokrystaliczną. Zatem swój wygląd granit zawdzięcza właśnie powolnemu krystalizowaniu się poszczególnych minerałów.

Skład granitu

Granit nie składa się z jednego minerału. Podstawowym budulcem granitu jest m.in. kwarc. W zależności od rodzaju granitu zawiera on od 20 do 60% tego minerału w swoim składzie. Kolejnym składnikiem są skalenie, które mogą stanowi nawet 80% granitu. O charakterze skały decyduje ilość krzemionki zawarta w magmie, z której powstała skała. Granit z uwagi na zawartą ilość krzemionki jest skałą magmową głębinową kwaśną

Jak wygląda granit? Kolory granitu

Wygląd granitu jest dosyć charakterystyczny i w stosunku np. do marmuru mniej zróżnicowany. Ma on chropowatą powierzchnię, a wszystkie kryształy są widoczne w skale. W zależności od rodzaju granitu, z jakim ma się do czynienia może mieć on strukturę grubo-, średnio- lub drobnokrystaliczną. Granity mają różne kolory, które często uwarunkowane są składem chemicznym magmy, z której powstały. Najczęściej spotykane są granity w odcieniach szarości. Niektóre z nich mają ciemną barwę, która może przypominać nawet czerń. Inne spotykane odcienie granitu to róż, przełamana biel, zieleń oraz błękit. Zobacz jak wyglądają poszczególne odmiany odwiedzając naszą galerie granitu: Rodzaje Granitu

Galeria Granitu

Warto wiedzieć, że granit nigdy nie ma jednolitej kolorystyki, często granity mogą łączyć w sobie np. barwę szarą z odcieniami innych barw.

Występowanie i wydobywanie granitu

W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce. Masywy dolnośląskie, to: masyw karkonoski, masyw strzegomski, masyw strzeliński, masyw kłodzko-złotostocki, masyw kudowski, masyw Żulowej.

W Polsce obecnie granity eksploatowane są z masywów: karkonoskiego, strzelińskiego i strzegomskiego (Strzegom-Sobótka), natomiast w przeszłości wszystkie granity były wydobywane w niewielkich kamieniołomach.. Granit jest powszechnie występującym surowcem, bo można go znaleźć praktycznie na każdym kontynencie. Jest najczęściej występującą skałą w skorupie ziemskiej. Z uwagi na szerokie występowanie granitu jest on dostępny w dobrej cenie, pomimo swoich wyjątkowych właściwości. Granit wydobywany jest w kopalniach, za pomocą specjalistycznych maszyn, które najpierw odkrywają złoża, a następnie oddzielają od siebie kolejne złoża tego surowca.

Granit właściwości

Właściwości granitu są cenione przez tysiące ludzi na całym świecie. Granit występuje w wielu ciekawych barwach praktycznie na każdym kontynencie. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy tego kamienia naturalnego:

 • odporny na działania atmosferyczne
 • twardy
 • długotrwały
 • odporny na zarysowania
 • mrozoodporny
 • duża wytrzymałość na ściskanie
 • wytrzymałość na wysokie temperatury – powyżej 1000 C
 • odporny na wilgoć
 • niskie koszty utrzymania
 • łatwa pielęgnacja
 • niepalny
 • 100% naturalny

Zastosowanie granitu

Powszechnie stosuje się go w budownictwie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Doskonale nadaje się do wykończenia wnętrz, szczególnie podłóg, filarów, blatów kuchennych i parapetów. Używa się go do licowania ścian wewnątrz budynków oraz przy wykończeniach elewacji.

Jest także świetnym materiałem na schody. Ten kamień naturalny cieszy się ogromną popularnością w branży kamieniarskiej. Jest używany do produkcji nagrobków oraz galanterii kamiennej. Tak wykonane Wyroby są trwałe na warunki atmosferyczne i świetnie prezentują się na zewnątrz. Znajduje szerokie zastosowanie także w ogrodzie – jako daszek ogrodzeniowy, do budowy różnego rodzaju rzeźb. Granitu używa się także w przestrzeniach publicznych, jako materiał przemysłowy – na dworcach, lotniskach, centrach użyteczności publicznej, do budowy chodników (kostka granitowa).

Product added to compare.